gezacollection
A HÓNAP FAJTÁJA: CSAU CSAU
A chow chow az ázsiai spiccek csoportjába tartozik. Masszív a testfelépítése, max. 56 cm a marmagassága és körülbelül 30 kg-ot nyom. A hosszú szőr alatt dús aljszőrzet található és az állat buja oroszlán sörényt visel. Az impozáns bunda mindig egyszínű, de a hason és a combok belső részén kicsivel világosabb szőr. A megengedett színek a fekete, a vörös, a kék, az őzborjú, a krém és a fehér szín.
A fajta igazi különlegessége a szájában van, ugyanis a nyelv, az íny és az ajkak kékek. A legősibb kutyafajtákhoz tartozik, génkészlete erősen különbözik a többi mai fajtáétól. Az ókorban templomőrző kutyák voltak, Kínában, Mongóliában és Tibetben használták őket. Egyes példányok hosszú időn át a kínai császári udvar státuszszimbólumai voltak, de mivel Kínáról beszélünk, sajnos az elfogyasztásuk sem volt tiltott!
Manapság már nemigen élnek csau csauk Kínában, inkább Európában és Észak-Amerikában, ahol a fajta a 80-as években a legnépszerűbb kutyafajták egyike volt. Ezek a négylábúak igazán keményfejűek, idegenekkel és más kutyákkal tartózkodóak, emiatt nagyon jó őrző-védők. Akaratos természete miatt a chow chow a nehezen nevelhető kutyák közé tartozik. Tiszta és konzekvens parancsokra van szüksége. Minden alkalom, amikor megadod magad a plüssben csillogó aranyos szempárnak, később problémákhoz vezethet.
Szeretetteljes konzekvenciával és empátiával természetesen azért egy csau csaut is meg lehet nevelni, de inkább tapasztaltabb kutyatartókhoz illik, hiszen a kezdők tipikus hibáit kihasználják, hektikus szituációkban kontrollálhatatlanná válhatnak. Ennek a fajtának a képviselői kiválóan illenek szinglikhez, hiszen a csau csau hajlamos arra, hogy csak egy személlyel alakítson ki belsőséges kapcsolatot.
Kutyacipő télen? Igen!
Havas utak
A hideg, jeges aszfalt könnyen megdermeszti kedvenced tappancsait. Ez nem csak elveszi a séta örömét, de megfázás, sőt fagyási sérülés is lehet a vége.
Éles tárgyak a hóban
Az éles jégdarabok, a kopogósra fagyott göröngyök, vagy a hó alatt megbúvó üvegcserepek, fémdarabok felsérthetik az eb lábát.
Aszfalt, só, fagyálló
Bevett szokás telente sózni az utakat, hogy azok ne legyenek csúszósak. Van, ahol különféle folyadékokat használnak e célból. Ezek az anyagok fájdalmas felmaródásokat okozhatnak jószágod lábain. Ettől is óvja a ráadott cipő vagy csizma.
Sebesülés
Ha pajtásod lábán már eleve sérülés található, a cipő megvédi annak újbóli felszakadásától.
Mielőtt döntesz, egyeztess az állatorvossal. Ő ismeri kedvenced egészségi állapotát, amelynek függvényében esetleg nem javasolja a cipő viselését, illetve a megfelelő kiscipő kiválasztásában is tud segíteni.
ÍGY KÉSZÍTS HÁZI KUTYAKEKSZET
Mivel az állatok többnyire inkább a pillanatnyi örömöknek, mint a materiális javaknak élnek, valami ehető tökéletes ajándék lehet a kutyádnak. És maradjunk abban a kényelmes illúzióban, hogy a házi készítésűbe még a szeretetünket is bele tudjuk gyúrni, amit ő is jobban értékel majd, mint a bolti kolbászkarikákat.
Szerencsére rengeteg kutyakeksz-, kutyasütemény-, kutyatorta- és kutyafagyi recept van már a neten, bár ugyanez a dolog hátülütője is, hiszen így egy csomó összetevő megbízhatóságát kell ellenőriznünk – ezzel máris elérkeztünk a házi kutyakeksz-sütés egyik sarkallatos pontjához.
Mi olyan összetevőkből próbáltuk meg összeállítani a receptet, amelyeket a legtöbb forrás megbízhatónak tart. Ilyen pl. a banán, az édesburgonya és a mogyoróvaj, (szigorúan cukormentes, bio, vegán verzióban, sőt, ideálisan ez is házi!)
Ez nagyjából így néz ki:
Hozzávalók
(kb. 25-30 db csont formájú kekszhez)
1 érett banán
1 közepes édeskrumpli
3 ek mogyoróvaj (tényleg legyen cukormentes)
1 csésze teljes kiőrlésű liszt
Az elkészítéshez a banánt villával összetörtük, majd hozzáadtuk a puhára főzött és összetört (kihűlt) édesburgonyát és a mogyoróvajat, és sűrű masszát kevertünk belőle. Ehhez szitáltuk a lisztet, amíg lágy, formázható tésztát kaptunk. Kézzel, óvatosan nyújtottuk a tésztát egy kicsit vastagabbra, aztán csont és tacskó alakú kiszúrókkal adtunk formát neki. Légkeveréses sütőben 180 fokon körülbelül 15 percig sültek a kekszek. Ezután jön a legeslegjobb pont, amikor fel lehet ajánlani a kutyáknak az első házi készítésű falatot!
EGY TÁRS ELVESZTÉSE
A családi kutyákat legtöbbször a legjobb barátjuknak, szinte gyermeküknek tekintik a gazdák. Egy társállat elvesztése nagy fájdalommal jár, gyászolása pedig teljesen normális és természetes.
Az együtt töltött évek során gazda és kutyája közt erős kötődés alakul ki, amely egymás társaságának kölcsönös megbecsülésén alapszik. Mikor ez a kötelék a kutya halála miatt egyszer csak megszakad, a gazdának és a családjának időre van szüksége, hogy hiányát feldolgozza. A gyász gyakran nagyobb, mint egy idős családtag elvesztésekor, mert aki gyereknek tekintette a kutyát, az elvesztését is ekként éli meg – a gyerek elvesztésének feldolgozása pedig köztudottan az egyik legnehezebb lelki feladat.
Sokakat azonban a gyász érzése már jóval korábban megkörnyékez. Ez gyakran úgy kezdődik, hogy felismerjük: kedvencünk élete elkerülhetetlenül a végéhez közeledik. Habár még több hónap vagy év állhat előtte, mégis kicsit rosszul érezzük magunkat közelgő elvesztése miatt. Előfordulhat, hogy bizonyos mértékig már ekkor hiányolni kezdjük társunk korábbi, aktívabb személyiségét.
Az ilyen előzetes gyász feldolgozása még nehezebb, mivel ezidőtájt fájdalmas, de felelősségteljes döntéseket is meg kell hoznunk. Meddig próbáljuk kezeltetni kedvencünk betegségeit, mennyi időt tudunk áldozni a gondozására, és mikor érdemes elgondolkodni az eutanázia lehetőségén? Legyünk-e jelen az altatás során, illetve mit tegyünk társunk maradványaival? Ha ekkor nem sikerül egy önmagunkkal és a helyzettel összhangban levő álláspontot kialakítanunk, később újra és újra felmerül majd, vajon helyesen döntöttünk-e. Tehát a lelki felkészülés és az előzetes szervezés sokat segíthet abban, hogy a később felmerülő kétségeink ne zavarjanak a gyászban és az emlékezésben. Legyünk előrelátóak és kérjük ki állatorvosunk tanácsát! Manapság egyre inkább az állatorvosi praxis részévé válik, hogy ne csak az állatok jólétét biztosítsák, hanem a gazdák számára is szakszerű érzelmi támaszt nyújtsanak. Személyiségtől és a körülményektől függően a gyász és a hiányérzet különböző érzelmekkel keveredhet, melyek eltúlzott megnyilvánulása jelentősen hátráltathatja a lelki seb gyógyulását. Bűntudatot vagy haragot érezhet az, aki magát vagy mást okolja társa (túl korai) elvesztéséért vagy (túl hosszú) szenvedéséért. Mások nem képesek elfogadni, hogy korábbi hű társuk többé nincs velük és már nem köszönti őket nap mint nap ugyanazzal a lelkesedéssel. A depresszió természetes velejárója a gyásznak, de ha miatta elvész a motiváció és az energia, csak nehezebb lesz feldolgozni a történteket. Fontos azonban, hogy őszintén felvállaljuk az érzelmeinket, mert csak önmagunkat megértve tudunk felülkerekedni rajtuk. Először el kell ismerni érzéseinket, hogy megvizsgálhassuk, mennyire indokoltak az adott helyzetben. Az sem sokat segít, ha egyszerűen megpróbálunk nem gondolni rá, vagy nem fejezzük ki a bánatunk. Inkább emlékezzünk a szép időkre! Beszéljünk róla olyasvalakivel, aki megérti érzéseinket! Így könnyebben beláthatjuk, mit is jelent számunkra társunk elvesztése, illetve más perspektívából láthatjuk a helyzetet.
Arról, hogy érdemes-e új kutya beszerzésével csillapítani a hiányérzetet, megoszlanak a vélemények. Noha nyilvánvalóan a gazda személyiségétől és a kapcsolat jellegétől is függ, de általában nem ajánlatos azonnal másik kutyát befogadni. A kötelék elszakadásának feldolgozásához időre van szükség, mielőtt egy másik barátság kialakulhatna. Ha viszont több kutyát tartunk, a túlélők jelenléte sokat segít a hiányérzet leküzdésében, valamint eszünkbe juttatják közös emlékeinket is hosszú sétákról, játékról és tréningekről. Akkor vegyünk magunkhoz új társat, ha már túltettük magunkat a fájdalmon, és készen állunk egy újabb tartós, szeretetteljes kötődés kialakítására.
A HÓNAP FAJTÁJA: A KOMONDOR
Annak ellenére, hogy négy lábon járó felmosórongynak néz ki, a rengeteg szőr alatt egy nagy kutya, és egy még nagyobb szív rejtőzik. Nyájőrzésre lett kitenyésztve, intelligens, önálló és rendkívül védelmező. Annyira, hogy nincs is nagyobb öröm számára, mint őrködni a család felett.Ez okozhat gondokat: a komondor védelmező ösztönei miatt bizalmatlan az idegenek felé, és megtámadhatja őket, ha veszélyben érzi magát.
Nagy termete ellenére kecsesen mozgog, nevelésében határozottnak kell lenni, de macskaszerű hízelgő természete igazi barátságos ebbé teszi. Ellenben az őrzésre tanítani sem kell, a terület védelme a vérében van.
Ez a kutya nem a szelíd és tapasztalatlan gazdáknak való. Gyakran kell majd vele szocializálnia – sok féle emberrel, helyzettel és állatokkal megismertetni – már fiatalon, hogy tudja, hogyan kell körülöttük viselkednie. Meg kell tanítania neki, hogy kik jöhetnek be az otthonába. Amint egy komondor elfogad egy új jövevényt, örökre emlékezni fog rá, és a nyája egy új tagjaként fogja kezelni – még egy ember, vagy állat, akit védelmez.
Óvatosnak kell lenni más kutyák közelében. A komondorok elég agresszívek tudnak lenni ismeretlen kutyákkal, sőt, van, amelyik egyszerűen képtelen megosztani otthonát egy másik kutyával, bármennyire próbálkozik. Viszont nagyon jól kijönnek macskákkal, és haszonállatokkal.
A HÓNAP FAJTÁJA: AZ AFGÁN AGÁR
Az elegáns, hosszú szőrű Afgán agarat rendkívül kitartó és önálló kutyaként jellemzik. Az egykori vadászkutyából lett luxusebet Noé is a bárkájára hívta, sőt úgy tartja a legenda, hogy a hajó az agaraknak hála nem süllyedt el.
A fajta ősei évezredekkel ezelőtt thasis néven léteztek. Vadászkutyaként használták őket, az agaraknál viszonylag ritka hosszú bunda a zord hegyi időjárásnak köszönhetően jött létre.
Manapság két elterjedt típusa van: a hegyi változat, a Ghasni, illetve a sztyeppéken élő, ritkásabb szőrű Bell-Murray. Európában luxusebeknek tartják őket, elsősorban a szépségük miatt. Nagytestű, méltóságteljes, elegáns, járása büszke, mozgása nemes és gyors. Koponyája hosszú, keskeny, szeme sötét színű, mandula alakú. Látása igen jó, látószöge akár a 270 fokot is elérheti. Füle mélyen tűzött, hosszú, selymes szőrrel fedett, nyaka hosszú, erős, büszke tartással. Szőrzete hosszú, selymes. Minden színváltozatban előfordulhat, de a fehér foltos egyedeket nem preferálják. Várható élettartama 12-14 év.
Rendkívül kitartó, mozgékony vadász, nem való első kutyának, hiszen önállóságra lett tenyésztve és nem engedelmességre. Intelligens állat, de nem fogad szót akárkinek. Nevelése csak pozitív megerősítéssel történhet. Elsőre távolságtartónak tűnhet, de gazdájához ragaszkodik a maga módján. Szeret mozogni, futkározni, de lakásban nyugodtan viselkedik. Pórázról csak biztonságos körülmények között lehet elengedni, hisz agár lévén bármikor egy potenciális zsákmány után eredhet. Macskákkal való együtt tartása épp ezen okból nem javasolt, kölyökkorban azonban még összeszoktatható a cicákkal. Idegenekkel szemben távolságtartó, gyerekekkel jól kijön, de érzékeny, és nem viseli jól, ha „nyúzzák” a kisebbek. Aktív gazdák mellé javasolt, akiket a kutya elkísérhet akár kocogni, biciklizni is.
EZEKRE FIGYELJ, HOGY AZ ŐSZ KEDVENCED SZÁMÁRA IS JÓL TELJEN
Kinti kutya esetén fontos, hogy legyen egy védett, száraz helye, ahová bevackolódhat a hideg elől.
Benti ebeknél mehet a mozgás ezerrel! Ne csak a szomszéd utcákban sétáljatok, adj neki alkalmat egy alapos, testét- lelkét is átmelegítő futkározásra!
Érdemes esetleg fényvisszaverő nyakörvet beszerezni, hogy sötétben is biztonságos legyen a séta.
Ne hagyd, hogy gombásszon! Ha mégis sikerült egyet megennie, szedj egy ugyanolyat, és mutasd meg az állatorvosnak! Vannak olyanok, melyek bár nem mérgezőek, pszichotróp hatásuk miatt mégsem szerencsések!
A hideg időben a parkoló autók helyén maradhatnak fagyálló foltok. A fagyállóban lévő etilén-glikol mérgező! Ha a kocsi feltöltésekor akár a legkisebb mennyiség is kifolyik, azonnal fel kell takarítani!
TÚLSÚLYOS A KUTYÁD? EZEKRE FIGYELJ!
A fejlett országokban legalább minden ötödik kutya túlsúlyos. Az elhízás pedig kedvencednél is cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek, ízületi gyulladás, valamint sok más krónikus betegség kockázatát rejti. A túlsúly valós és sürgető probléma a kutyáknál, de megfelelő diétával és viselkedéssel kezelhető. Olvasd el tippjeinket!
- Helyes etetési szokások!
- Az állatorvos segíthet kiszámolni, mennyi és milyen típusú eledelt adj a kutyádnak ahhoz, hogy biztosítsd a fogyást; tartsd magad ehhez! A napi adagot két kis részletben add oda neki; ez segít a kutyának jobban felhasználni az eledelben lévő energiát, illetve abban is, hogy kevésbé habzsoljon.
- Mindig azonos időben, ugyanabból a tálból, ugyanott etesd meg, így megszokja a kutya a napirendet. Ne egyél ugyanakkor és ugyanott, mint kedvenced, így nem fogod összezavarni.
- Bár logikusnak tűnhet, hogy egyszerűen kevesebb ételt adj, ez nem ajánlott; csökkenti annak valószínűségét, hogy kedvenced minden szükséges tápanyagot megkapjon, és agresszióra, vagy kunyerálásra ösztönözheti. Ehelyett válassz olyan eledelt, amelyet kifejezetten a súlyvesztési programokhoz alakítottak ki. Ezek könnyen emészthető fehérjéket tartalmaznak, így kedvenced megkapja a szükséges energiát, de csökkentett kalóriatartalom mellett.
- Ha a kutya egészsége lehetővé teszi, vidd ki rendszeres testmozgásra a szabadba. A héten többször menjetek rövidebb alkalmakra ahelyett, hogy egy hosszú és fárasztó futásra vinnéd ki a hétvégén, így hozzászoktathatod a folyamatos mozgáshoz. Az úszás kifejezetten pozitív és hatékony edzés!